Pluginy v KiCadu: Difference between revisions

From Tučňák Wiki
Jump to navigation Jump to search
Ok1zia (talk | contribs)
Created page with "Program KiCad na návrh plošných spojů má kromě nesporných výhod i neýhody. Mezi jedny z nich patří nemožnost (AFAIK) hromadných rychlých změn. Typicky jsem pot..."
 
Ok1zia (talk | contribs)
No edit summary
Line 1: Line 1:
Program KiCad na návrh plošných spojů má kromě nesporných výhod i neýhody. Mezi jedny z nich patří nemožnost (AFAIK) hromadných rychlých změn. Typicky jsem potřeboval přesunout hodnoty součástek do potisku desky. Pokud je člověk "klikač", tak to třeba dokáže dělat po jedné. Já jsem na to líný, tak jsem si na to napsal skript. Protože se [https://docs.kicad.org/6.0/en/pcbnew/pcbnew.html#scripting oficiální dokumentace] omezuje pouze na lakonické '''TODO''', pokusím se sepsat zde svoje poznatky jednak pro sebe do budoucna, druhak i pro ostatní, kteří sice nějak umějí programovat, ale na pluginy v KiCadu si z různých důvodů netroufli, nebo je ani nenapadlo, že by si s jejich pomocí mohli ušetřit nudnou rutinu.
Program KiCad na návrh plošných spojů má kromě nesporných výhod i neýhody. Mezi jedny z nich patří nemožnost (AFAIK) hromadných rychlých změn. Typicky jsem potřeboval na PCB přesunout hodnoty součástek do potisku desky. Pokud je člověk "klikač", tak to třeba dokáže dělat po jedné. Já jsem na to líný, tak jsem si na to napsal skript. Protože se [https://docs.kicad.org/6.0/en/pcbnew/pcbnew.html#scripting oficiální dokumentace] omezuje pouze na lakonické '''TODO''', pokusím se sepsat zde svoje poznatky jednak pro sebe do budoucna, druhak i pro ostatní, kteří sice nějak umějí programovat, ale na pluginy v KiCadu si z různých důvodů netroufli, nebo je ani nenapadlo, že by si s jejich pomocí mohli ušetřit nudnou rutinu.
 
Podotýkám, že sice jsem programátor, ale v Pythonu neprogramuji. Zrovna tak neznám programování KiCadu. Pravděpodobně by některé věci šly řešit lépe. Text je zamýšlený jako ukázání nejzákladějších principů, pro konkrétní funkčnost bude potřeba dohledat konkrétní třídy.
 
=API PCBNEW=
Třídy dostupné pro Pythonní skript jsou popsánány na [https://docs.kicad.org/doxygen-python/namespacepcbnew.html]. Jsou pojmenované celkem logicky, takže se v nich dá orientovat. Bohužel jména identifikátorů jsou veškeré informace. Na nějaký podrobnější popis jsem nikde nenarazil.
 
=Pluginy=
Umístění pluginů na různých OS je popsáno zde: [https://docs.kicad.org/6.0/en/pcbnew/pcbnew.html#scripting]. V tomto adresáři jsou podadresáře s konkrétními pluginy:
 
[[Image:KicadPluginMoveToFsilkscreen.png]]

Revision as of 18:22, 26 July 2022

Program KiCad na návrh plošných spojů má kromě nesporných výhod i neýhody. Mezi jedny z nich patří nemožnost (AFAIK) hromadných rychlých změn. Typicky jsem potřeboval na PCB přesunout hodnoty součástek do potisku desky. Pokud je člověk "klikač", tak to třeba dokáže dělat po jedné. Já jsem na to líný, tak jsem si na to napsal skript. Protože se oficiální dokumentace omezuje pouze na lakonické TODO, pokusím se sepsat zde svoje poznatky jednak pro sebe do budoucna, druhak i pro ostatní, kteří sice nějak umějí programovat, ale na pluginy v KiCadu si z různých důvodů netroufli, nebo je ani nenapadlo, že by si s jejich pomocí mohli ušetřit nudnou rutinu.

Podotýkám, že sice jsem programátor, ale v Pythonu neprogramuji. Zrovna tak neznám programování KiCadu. Pravděpodobně by některé věci šly řešit lépe. Text je zamýšlený jako ukázání nejzákladějších principů, pro konkrétní funkčnost bude potřeba dohledat konkrétní třídy.

API PCBNEW

Třídy dostupné pro Pythonní skript jsou popsánány na [1]. Jsou pojmenované celkem logicky, takže se v nich dá orientovat. Bohužel jména identifikátorů jsou veškeré informace. Na nějaký podrobnější popis jsem nikde nenarazil.

Pluginy

Umístění pluginů na různých OS je popsáno zde: [2]. V tomto adresáři jsou podadresáře s konkrétními pluginy: